Instrukcja obsługi Modrego Ganku

Modry Ganek zaprasza do starego, poniemieckiego domu, mieszczącego się w środku lasu. Prawa przyrody często taranują drzwi wejściowe, więc dobrze wiedzieć, jak efektywnie korzystać z tego przybytku, aby służył nie tylko tobie, ale i kolejnym pokoleniom.

Poniżej znajdziesz kilka zasad, których przestrzeganie oszczędzi tobie rozmaitych uniedogodnień, a nam kłopotów.

Cieszymy się, że zdecydowałeś się nas odwiedzić i mamy nadzieję, że tych kilka punktów poniżej nie stanie się ku temu przeszkodą.

OBUWIE

To, co w mieście wydaje się zbędnym konwenansem, na wsi od zawsze było normalną praktyką – zdejmowanie butów. Na wsi buty się brudzą. Nie ma asfaltów i chodników. Jest piach, błoto, odchody zwierząt. Zdejmij proszę obuwie zewnętrzne przed wejściem na stare, drewniane schody.

DRZWI

Stare, dwuskrzydłowe drzwi między modrym gankiem a domem, chronią Cię przed upałem, który z ganku zasili wprost poddasze na którym śpisz, oraz przed muchami, które znajdą drogę do twojego nosa lub ucha. W okresie powakacyjnym zatrzymają też migrację myszy. Zamknij je, a unikniesz tych nieudogodnień. Można trzasnąć. To stare drzwi, nie domagają delikatności.

WIETRZENIE

Nasz poniemiecki dom, wyposażony jest w maleńkie okienka, tuż nad podłogą. Są one idealne do wierzenia pomieszczeń, bo posiadają siatki, które nie wpuszczą do środka insektów oraz znajdują się w cieniu dachu, więc wpuszczą powietrze w temperaturze cienia, nie te nagrane od słońca.

Pamiętaj, aby bezwzględnie zamykać szczelnie okno dachowe, kiedy nie ma Cię w pokoju szałwiowym, bo pogoda w górach (Dylewskich również) zmienia się dynamicznie, a deszcz nie działa dobrze na drewniany strop.

UTRZYMANIE CHŁODU

Poddasze wyizolowaliśmy termicznie na 5+, pracą własnych rąk, możesz zatem cieszyć się tam chłodem starego domu w upalne dni, jeśli zastosujesz dwie proste zasady: zasłaniaj naświetlone okna i nie wietrz w dzień tylko w nocy. Jeśli w pokoju masz 22 stopnie C, a na zewnątrz jest 30 stopni C w cieniu, to przez uchylone lub otwarte okno zapraszasz do pokoju cieplejsze powietrze i pod wieczór będziesz miał w pokoju 27 stopni C. Pokoje są wentylowane grawitacyjne, więc nie musisz ich cały czas wierzyć.

I oczywiście zamykaj drzwi między gankiem, a domem, bo ciepło ucieka do góry, a Ganek w upały bywa dodatkowo nagrzany, gdyż jest przeszklony.

OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW

Korzystamy z przydomowej oczyszczalni ścieków, która jest rozwiązaniem ekologicznym, co warunkuje kilka żelaznych zasad.

NIE WRZUCAJ NIC poza papierem toaletowym DO TOALETY. Tyczy się to również ręcznika papierowego, tamponów, podpasek, wacików do demakijażu, chusteczek do nosa, do demakijażu, dla niemowląt, dla motocyklistów, do deski rozdzielczej itp. Skorzystaj ze śmietnika.

NIE WYLEWAJ CHEMIKALIÓW do kanalizacji, bo każda ostra substancja zabija bakterie, które pracują dla nas nad oczyszczaniem ścieków. Jak wylejesz coca-colę czy orenżadę Zbyszko do zlewu, to bakterie tego nie zniosą. A zmywacz do paznokci to już zrobi im Hiroszimę i Nagasaki.

My sprzątamy wyłącznie ekologicznymi środkami czystości, głównie sodą i octem, pierzemy ekologicznym proszkiem robionym ręcznie i zmywamy też specjalnymi ekologicznymi środkami. Prosimy, uszanuj nasze wysiłki, nie przeciwdziałaj temu.

PORZĄDEK

O porządek w częściach wspólnych dbamy wspólnie. Naczynia z aneksu na poddaszu należy zmywać ręcznie, pozostawiając je na poddaszu. W okresie maj-wrzesień wszystkie inne naczynia, w których Wam coś podamy, w tym naczynia z posiłków wydawanych w stodole myjemy w zmywarce w stodole. Będzie nam miło, jeśli zbierzecie swoje naczynia i odłożycie na stół przy drzwiach do kuchni. W okresie wrzesień-maj, kiedy gotujemy w mieszkaniu, naczynia które przyniesiemy Wam do posiłku na poddasze, zabierzemy też do mycia w zmywarce. Prosimy Was tylko o zmywanie po sobie naczyń, które sami weźmiecie z aneksu na poddaszu, aby nie mieszać „kompletów” naczyń.

WODA DO PICIA

Jest nam bliski nurt less waste, zero waste, less plastic i plastic zero, dlatego zdecydowaliśmy się między innymi zrezygnować z butelkowanej wody do picia, do czego również zachęcamy naszych gości, bynajmniej na czas pobytu u nas. W ogólnodostępnym miejscu (latem w stodole, zimą na poddaszu) znajdziesz wodę filtrowaną węglem aktywnym, z której możesz korzystać do woli. Po wykorzystaniu wody ze szklanego naczynia z węglem należy po prostu dolać świeżej wody z kranu i można z niej znów korzystać po około 1 godzinie.

GOTOWANIE

Jeśli samodzielnie przygotowujesz sobie posiłki, korzystaj z okapu. Kuchnia na poddaszu jest do twojej dyspozycji. Kuchnia w stodole jest wyłącznie do naszego użytku. Tyczy się to również znajdujących się tam sprzętów, np. Ekspresu do kawy. Z przyjemnością zrobimy Ci kawę, wystarczy, że nam o tym powiesz.

PRANIE

Generalnie nie robimy gościom prania. W wyjątkowych sytuacjach pobieramy opłatę 10 zł za pranie w naszych środkach piorących. Tyczy się to wyłącznie twoich rzeczy. Jeśli potrzebujesz czystej pościeli (wypadki u dzieci) czy ręczników, dostaniesz je bez mrugnięcia okiem i nie doliczymy Ci opłaty za dodatkowe pranie.

Pralkę mamy tylko w naszym mieszkaniu. Na poddaszu znajduje się suszarka bębnowa i bezwzględnie nie zgadzamy się na samodzielne korzystanie z niej przez gości, podobnie jak z magla, który znajduje się obok. Jeśli pojawi się u ciebie taka potrzeba, po prostu daj znać, pomożemy.

DOKARMIANIE ZWIERZĄT

Dbamy o nasze zwierzęta i one nie potrzebują dokarmiania, bo ich dieta jest wystarczająca i dostosowana do ich potrzeb. Jeden z psów ma padaczkę i dostaje leki co wymaga specjalnej diety, drugi alergię pokarmową. Jeden z koni ma wrzody, inny insulinooporność. Niewinne podanie jabłka czy marchewki spowoduje kaskadę problemów zdrowotnych. Po prostu tego nie rób. Pogłaszcz, pomiziaj, nie dokarmiaj.

Zwróć też uwagę na jedzenie, które może się znaleźć w zasięgu zwierząt, a w szczególności psów. Jeden jest strasznym żarłokiem  i sam się dokarmi, jeśli znajdzie np. chrupki pod wózkiem dziecięcym lub kiełbaskę na ognisko w plecaku leżącym za otwartymi drzwiami w ganku.

OGRÓDEK I PLONY

Poczęstuj się owocami z sadu, ale prosimy, nie zbieraj samodzielnie plonów naszej pracy w ogrodzie warzywnym czy szklarni. Podzielimy się z tobą tym co nam dała ziemia, przygotowując dla ciebie posiłki.

POMIESZCZENIA GOSPODARCZE

Gospodarska część stodoły i poboczne garaże, obora, kurnik i „bunkier” to nasze budynki techniczne, nie przeznaczone do użytku przez gości. Podobnie jak nasze mieszkanie na parterze domu. Dziękujemy za uszanowanie naszej prywatności.

_________________

Poza tym swobodnie korzystaj że wszystkich części wspólnych tj. gościnnej części stodoły, sadu, terenu wokół domu. Używaj książek i map, gier i zabaw i wszystkiego co znajdziesz na wyposażeniu. Wysłuchaj się w to miejsce, a ono odda Ci swoją dobrą energię.