walory przyrodnicze

Modry Ganek mieści się na terenie gminy Grunwald w województwie Warmińsko-Mazurskim, na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Górnej Drwęcy. Jest to obszar sąsiadujący z otuliną Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich, jednego z najciekawszych geologicznie regionów północno-wschodniej Polski.

mapa-ochrona-srodowiska

Cała okolica naszego gospodarstwa jest niezwykle urokliwa. W lesie znajdują się liczne wąwozy, którymi płyną niewielkie strumienie, łączące się nieopodal w rzekę Drwęcę, która jako jedyna rzeka w Polsce ustanowiona jest na całej swej długości rezerwatem. Jeden z takich strumieni okala nasze gospodarstwo i pozwala nam być właścicielami jednego zbocza prawie 30 m wąwozu.

Można się tu poczuć jak w górach. Las jest niezwykle bujny, w zasadzie nosi cechy grądu mieszanego z lasem łęgowym, wzbogaconego o liczne występowanie buczyny, charakterystycznej raczej dla obszarów górskich. Ten dość niecodzienny charakter lasu pozwala schronić się pod gęstym parasolem z liści i obserwować nieco inny świat w zacienieniu i chłodzie, nawet w upalne dni.

Wybierając się na dłuższą wycieczkę, na przykład rowerową, oczarują nas ogromne przestrzenie pofałdowanych pól, poprzecinanych kompleksami leśnymi, ponad którymi najpiękniejsze są wschody i zachody słońca.

Nasze gospodarstwo w latach powojennych było miejscem spotkań okolicznych kręgów łowieckich, głównie ze względu na liczne występowanie różnorakiej zwierzyny łownej.

Obecnie jest to idealne miejsce dla miłośników przyrody, obserwatorów i amatorów fotografii przyrodniczej, a przede wszystkim dla fanów wycieczek pieszych, rowerowych i rajdów konnych, a zimą narciarzy biegowych.